Air India - bilety lotnicze

Rok utworzenia 1932 (Tata Airlines), 1946 (Air India), 1953 (Air India International Limited), 1994 (Air India Ltd.)
Centrum lotnicze Indira Gandhi International Airport, Chhatrapati Shivaji International Airport
Siedziba Air India Building, Nariman Point, Bombaj, Indie
Program frequent-flyer Flying Returns
Alianse Star Alliance (od lata 2011)
Flota Airbus A310-300, Airbus A330-200, Boeing 747-400, Boeing 777-200LR, Boeing 777-300ER, Boeing 787-8
Firmowy slogan Your Palace in the Sky (Twój Pałac w Niebie)
Typ linii linie regularne
Air India
Linie lotnicze Air India
Air India to państwowy flagowy przewoźnik i jednocześnie najstarsza linia lotnicza w Republice Indii. Stanowi część należącej do indyjskiego rządu Państwowej Firmy Lotniczej India Limited (NACIL). Linie operują flotą Airbusów i Boeingów na trasach do Azji, Europy i Ameryki Północnej. Biuro korporacyjne znajduje się w Air India Building znajdującym się w dzielnicy Nariman Point na południu Bombaju. Air India korzysta z dwóch głównych węzłów lotniczych w kraju - Indira Gandhi International Airport oraz Chhatrapati Shivaji International Airport.

Linie były utworzone przez J. R. D. Tata w czerwcu 1932 roku jako Tata Airlines, oddział Tata Sons Ltd. (teraz Tata Group). W roku utworzenia linie korzystały z jednosilnikowego De Havilland Puss Moth do transportu poczty (przesyłki pocztowe Imperial Airways) z Aerodromu Drigh Road w Karaczi do Juhu Airstrip via Ahmedabad w Bombaju.

Po II Wojnie Światowej powróciły regularne usługi w Indiach, a linie Tata Airlines stały się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i w 1946 roku przyjęły nazwę Air India. Dwa lata później, po odzyskaniu niepodległości, rząd zakupił 49% akcji linii. W następstwie, przewoźnik otrzymał uprawnienia odbywania lotów międzynarodowych jako Air India International. 8 czerwca 1948 Lockheed Constellation L-749A, pod nazwą Malabar Princess wystartował z Bombaju do Londynu przez Kair i Genewę.

W połowie 1953 roku rząd Indii skorzystał z opcji wykupu udziału większościowego i utworzono Air India International Limited, będącą jednym z owoców nacjonalizacji przemysłu transportu lotniczego. Jednocześnie wszystkie usługi krajowe przeniesiono do Indian Airlines (teraz nazywane Indian). Rok później linie otrzymały pierwszą maszynę L-1049 Super Constellation i zainaugurowały trasy do Bangkoku, Hong Kongu, Tokio I Singapuru.

W roku 1993 Air India odebrały flagowy samolot w swojej flocie Boeing 747-400, nazwany Konark, dzięki czemu stworzyły historię - pierwszy lot non-stop z Nowego Jorku do Delhi. Dwa lata później do rozkładu wprowadzono drugie amerykańskie lotnisko O'Hare International Airport w Chicago. Z kolei w 1999 roku, linie otworzyły swój dedykowany Terminal 2-C na Chhatrapati Shivaji International Airport w Bombaju.

Air India obsługuje 11 portów krajowych oraz 18 międzynarodowych w 11 krajach Azji, Europy i Ameryki Północnej. Trasy krótkiego zasięgu to przede wszystkim miejscowości w obrębie kraju, ale także w Azji Południowo-Wschodniej i Południowo-zachodniej. Te relatywnie krótkie loty obsługiwane są maszynami Airbus A310, Airbus A330, Boeing 747-400 oraz Boeing 777-200LR z wyłączeniem rodziny Airbus A320 linii Indian, które występują w szacie i pod kodami przynależnymi Air India. Trasy dalekiego zasięgu sięgające do Azji Wschodniej, Europy i Ameryki Północnej korzystają z samolotów Boeing 777-200LR oraz -300ER.

13 grudnia 2007 Star Alliance obwieścił zaproszenie Air India do kręgu swoich członków. Linie mają w pełni stać się członkiem tego aliansu latem 2011 roku.