Lotnisko Sapporo Chitose Airport

Lotnisko Sapporo Chitose Airport
New Chitose, Shin-Chitose Kūkō
Bibi, Chitose 066-0012, Hokkaido, Japonia
Tel.: +81 (0)12 3230111, 4102
Fax: +81 (0)12 3452031
e-mail: info@new-chitose-airport.jp

Lokalizacja:

New Chitose Airport znajduje sie w odległości ok. 5 km na południowy wschód od miejscowości Chitose i Tomakomai na wyspie Hokkaidō w Japonii. Półkolisty w kształcie budynek portu składa się z kilku poziomów (B1F, 1F,2F, 3F, 4F) gdzie obsługiwane są loty krajowe. W marcu 2010 oddano kolejny terminal służący do obsługi lotów międzynarodowych. Obydwa terminale są ze sobą połączone pasażem.

Wskazówki dla zmotoryzowanych:

Do portu lotniczego można dojechać drogami ekspresowymi Hokkaido Expressway, Hidaka Expressway oraz autostradami krajowymi Hayakita National Highway i Urakawa National Highway. Bezpośredni dojazd do portu jest możliwy poprzez drogę lokalną nr 36. Przykładowy orientacyjny dojazd do lotniska:
New Chitose Airport – Downtown Sapporo – ok. 1 godz., New Chitose Airport – Tomakomai - ok. 30 min.

Transport publiczny:

Do portu lotniczego istnieje możliwość dojazdu wieloma autobusami miejskimi jak również istnieje połączenie bezpośrednie z innymi miastami. Linia przewoźnika Hokuto Koutsu oraz Chuou Bus obsługuje połączenia pomiędzy miastem Sapporo, a portem lotniczym Chitose. Czas podróży to około 70 min. Autobusy przewoźnika Donan Bus obsługują połączenia z miasta Tomakomai (ok. 45 min), Muroran (ok.1 godz. 50 min), Urakawa (ok. 3 godz. 40 min) i Hobetsu (ok.1 godz. 25 min). Przystanki autobusowe zlokalizowane są na poziomie 1F. Na terenie terminalu odlotów krajowych znajduje się stacja kolei oznaczona, jako New Chitose Airport Stadion, która znajduje się na poziomie B1F. Połączenie kolejowe jest możliwe z wieloma okolicznymi miastami. Najszybszy dojazd z Sapporo jest realizowany przez linię szybkiej kolei (Rapid Airport Express). Czas podróży to tylko ok. 36 min. Istnieje również możliwość dojazdu z innych miast: Otaru (ok. 1 godz. 12min.), Obihiro (ok. 2 godz.30 min.), Asahikawa (ok. 2 godz), Tomakomai (ok. 30 min.) Taksówki dostępne są przez całą dobę. Postoje taksówek zlokalizowane są przy wszystkich wyjściach z terminalu krajowego na poziomie 1F. Tam też znajdują się miejsca postoju dla ludzi o ograniczonej możliwości ruchu. Dodatkowy punkt postojowy znajduje się przy wyjściu z hali przylotów przed terminalem międzynarodowym.

Parkingi:

Przed frontem portu lotniczego w strefie terminalu lotów krajowych znajdują się dwie strefy parkingowe o łącznej pojemności około 3.400 samochodów. Parkingi są dostępne 24 godziny na dobę i istnieje możliwość wynajmu długoterminowego miejsca parkingowego.

Wynajem samochodów:

Na terenie portu znajdują się dwa punkty wynajmu samochodów, które umiejscowione są na przeciwległych końcach terminalu obsługującego loty krajowe na poziomie 1F. Na terenie terminalu międzynarodowego również na poziomie 1F znajduje się automatyczny punkt informacji o możliwości wynajęcia samochodu.
Przed portem lotniczym nie ma wydzielonej strefy do parkowania samochodów, więc nie ma możliwości odebrania samochodu sprzed lotniska. Jednakże firmy wynajmujące samochody oferują transport busami (schuttle bus) do swoich punktów w centrum miasta.

Informacja lotniskowa:

Na terenie portu lotniczego znajdują się liczne punkty informacji.
Terminal krajowy posiada dwa punkty na poziome 1F i 2F. Na terenie terminalu międzynarodowego znajdują się trzy punkty na poziomach: 1F, 2F i 3F. Telefon zarówno do informacji o odlotach krajowych jak i zagranicznych jest ten sam: 0123 23 0111. Ponadto na terenie terminali znajdują się liczne tablice informacyjne w pobliżu wyjść, schodów i wind.
Lotnisko posiada wiele udogodnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i dla osób starszych.