Tanie Loty do SOFII

W naszym portalu znajdą Państwo ofertę lotów do SOFII zarówno tradycyjnych linii lotniczych jak i tanich przewoźników. Aby znaleźć najtańsze bilety na loty do SOFII zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki. Jeżeli prezentowne oferty lotów do SOFII nie będą spełniały Państwa wymagań zachęcamy do kontaktu z naszymi kosultantami : 61 640 64 64.
Sofia jest stolicą Bułgarii, malowniczo położoną w Kotlinie Sofijskiej, ograniczonej od północy górami Stara Płanina a od południa Masywem Witoszy. Przez miasto przepływa rzeka Bojarska, dopływ Iskyru. Miasto liczy 1,27 mln mieszkańców. Sofia stanowi najważniejszy ośrodek przemysłowy, administracyjny, naukowy, kulturalny i węzeł komunikacyjny Bułgarii. Miasto może poszczycić się historią sięgającą 500 r p.n.e., gdy na jej obszarze istniała tracka osada Serdika. W I w.n.e .zostaje zdobyta przez Rzymian. Od początku IX w. do końca XIVw. znajduje się pod panowaniem władców bułgarskich. Od 1382r przechodzi pod władanie Turków Osmańskich, którzy rządzą tu aż do 1878r, gdy Bułgaria zostaje wyzwolona przez Rosję. Turystów przyciągają do Sofii głównie jej zabytki, reprezentujące różne epoki, style, wyznania. Można z nich odczytać burzliwą i przebogatą historię miasta. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo, gdyż większość zabytków skoncentrowana jest w śródmieściu.

Po czasach rzymskich pozostały resztki murów miejskich oraz pozostałości budowli które często służyły jako fundamenty późniejszych obiektów. Tak stało się w przypadku jednego z cenniejszych zabytków cerkwi-rotundy św. Jerzego( XIVw), która została wbudowana w rzymskie mury. Cerkiew stoi na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, niedaleko hotelu Sheraton. Zaraz przy wejściu do hotelu następne niezwykłe spotkanie nowoczesności z dawnymi czasami, które żyją już tylko zamknięte w murach. Ponad poziomem chodnika wyrasta dach kamiennej cerkiewki św. Petki Samardżijskiej z XIVw. Wejście do niej znajduje się w przejściu podziemnym, w pobliżu wejścia do metra. W Sofii spotkamy liczne cerkwie, pochodzące z różnych okresów. Jedną z najcenniejszych jest niepozorna na pierwszy rzut oka cerkiew, jest to świątynia Hagia Sofia, dziś cerkiew św. Zofii, pochodząca z czasów Justyniana I i zbudowana na jeszcze starszej świątyni. Turcy przerobili ją na meczet. W podziemiach odkryto cenne mozaiki.

Z czasów tureckich pozostało wiele meczetów, np. Bania Baszi z XVI w zbudowany w stylu arabskim. Strzelisty minaret, wielka kopuła i bogate wyposażenie robią wielkie wrażenie.Meczet funkcjonuje do dziś. Pozostałe budynki zostały zaadaptowane na galerie, muzea lub prawosławne świątynie. Z obiektów świeckich warto zobaczyć Pałac Prezydencki, przed którym codziennie odbywa się zmiana warty. Przed pałacem stoi konny pomnik cara wyzwoliciela Aleksandra II. Niedaleko pałacu obejrzeć trzeba Teatr im. Wazowa z pocz.XXw., który pretenduje do miana symbolu Sofii. Miłośników malarstwa zainteresuje fakt, że w Galerii Sztuki Zagranicznej można podziwiać dzieła sztuki m.in. Picassa, Salvatore Dalego, Delacroix, Antona van Dycka. Warto odwiedzić też Muzeum Etnograficzne, Muzeum Narodowe Historyczne, by lepiej poznać kulturę Bułgarii.
SOFIA lotniska:
Nasza oferta biletów lotniczych do SOFII jest stale aktualizowana, oferujemy bilety w najlepszych promocyjnych cenach. Dodatkowo proponujemy Państwu zakup ubezpieczenia podróżnego oraz zarezerwowanie hotelu.
BUDAPESZT
z: SOFIA
66 zł
już od
zobacz
WROCŁAW
z: SOFIA
67 zł
już od
zobacz
BRATYSŁAWA
z: SOFIA
76 zł
już od
zobacz
EINDHOVEN
z: SOFIA
77 zł
już od
zobacz
WIEDEŃ
z: SOFIA
84 zł
już od
zobacz
LARNACA
z: SOFIA
88 zł
już od
zobacz
FRANKFURT
z: SOFIA
92 zł
już od
zobacz
RZYM
z: SOFIA
137 zł
już od
zobacz
NEAPOL
z: SOFIA
139 zł
już od
zobacz