Tanie Loty do LJUBLJANY

W naszym portalu znajdą Państwo ofertę lotów do LJUBLJANY zarówno tradycyjnych linii lotniczych jak i tanich przewoźników. Aby znaleźć najtańsze bilety na loty do LJUBLJANY zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki. Jeżeli prezentowne oferty lotów do LJUBLJANY nie będą spełniały Państwa wymagań zachęcamy do kontaktu z naszymi kosultantami : 61 640 64 64.
Lublana jest stolicą i największym miastem na Słowenii. Leży w centralnej części kraju, nad rzeką Lublanicą. Jest to średniej wielkości miasto, liczące ok.270 tys. mieszkańców. Większość mieszkańców posługuje się językiem słoweńskim, jednak w powszechnym użyciu jest również serbski i chorwacki. Lublana pełni rolę kulturalnego, naukowego, ekonomicznego i politycznego centrum kraju. Pierwsze wzmianki o Lublanie pojawiły się na początku XIIw., chociaż wiadomo, że osadnictwo w tym rejonie rozwijało się już 2000 lat p.n.e. Lublana stała się szerzej rozpoznawalna w XVw. Za sprawą swojej sztuki. Po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1511 roku, miasto całkowicie odbudowano w renesansowym stylu. Po kolejnym trzęsieniu ziemi (1896r) wprowadzono do architektury miasta styl wiedeńskiej secesji.

Centrum miasta stanowi właśnie zachwycającą mieszankę barokowego i secesyjnego budownictwa. Budynkiem, który góruje nad miastem jest średniowieczny zamek (Ljubljanski grad). Urokliwie położony na wzgórzu, został wzniesiony w XII w. i był głównym miejscem rezydowania margrabiów, a później książąt Karnioli. Na szczycie wieży zamkowej osadzony jest smok- symbol Lublany. Symbolizuje on siłę, odwagę i wielkość. Obecnie zamek jest także miejscem odbywania się wielu wydarzeń kulturalnych. Kolejnym zabytkiem jest Katedra św. Mikołaja, siedziba archidiecezji Lublany. Mieści się ona na Placu Cyryla Metodego i przyciąga uwagę swoją zieloną kopułą i bliźniaczymi wieżami. Powstała prawdopodobnie w 1262r. jednak wielokrotnie była przebudowywana. Obecny kształt zachowany jest w barokowym stylu, z freskami i dwiema bocznymi kaplicami na planie łacińskiego krzyża. Pozostałymi zabytkowymi kościołami, na które warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania są: franciszkański Kościół Zwiastowania, kościół św. Piotra oraz prawosławny kościół Cyryla i Metodego. Nieopodal Katedry mieści się XVI-wieczny Ratusz oraz główne centrum handlowe. Naprzeciwko Ratusza plac zdobi replika barokowej fontanny Robba, dłuta włoskiego rzeźbiarza Francesco Robba. Oryginał znajduje się w Galerii Narodowej i znany jest pod nazwą Fontanny Trzech Rzek Karnioli (Lublanicy, Sawy i Krky).

Najznamienitsze przykłady wiedeńskiej secesji umiejscowione są w obrębie placu Prešeren, gdzie można spotkać wiele prac słoweńskiego architekta Jože Plečnika, np. Nebotičnik- 13-piętrowy budynek, w którym mieszczą się zarówno apartamenty, jak i sklepy oraz kawiarnie. Do miejsc symbolicznych należy również zaliczyć Most Smoka oraz trójczłonowy most Tromostovje. Na atrakcyjność Lublany składają się również liczne galerie sztuki, muzea oraz teatry. Galerii sztuki jest aż 41. Ponadto w ciągu roku organizowanych jest ponad 10 tys. różnorodnych wydarzeń kulturalnych, w tym międzynarodowe festiwale muzyczne i filmowe.
LJUBLJANA lotniska:
Nasza oferta biletów lotniczych do LJUBLJANY jest stale aktualizowana, oferujemy bilety w najlepszych promocyjnych cenach. Dodatkowo proponujemy Państwu zakup ubezpieczenia podróżnego oraz zarezerwowanie hotelu.
LONDYN
z: LUBLANA
132 zł
już od
zobacz
WARSZAWA
z: LUBLANA
235 zł
już od
zobacz
RZESZÓW
z: LUBLANA
250 zł
już od
zobacz
GDAŃSK
z: LUBLANA
318 zł
już od
zobacz
BYDGOSZCZ
z: LUBLANA
330 zł
już od
zobacz
POZNAŃ
z: LUBLANA
330 zł
już od
zobacz
SZCZECIN
z: LUBLANA
343 zł
już od
zobacz
PARYŻ
z: LUBLANA
344 zł
już od
zobacz
KATOWICE
z: LUBLANA
349 zł
już od
zobacz