Lotnisko Canberra Airport

Lotnisko Canberra Airport
2 Brindabella Circuit
Brindabella Business Park Act 2609, AUSTRALIA
Tel.: +61 2 6275 2222
e-mail: info@canberraairport.com.au

Lokalizacja:

Lotnisko Canberra to międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na wschód od Canberry, stolicy Australii oraz w odległości około 7 km na północny zachód od miasta Queanbeyan. Canberra Airport jest zarządzany i obsługiwany przez Canberra Airport Group Pty Ltd. Do dyspozycji pasażerów jest jeden dwupoziomowy terminal. Do portu lotniczego przylegają trzy centra handlowo-biznesowe: Brindabella Business Park, Majura Park oraz Fairbairn Park.

Wskazówki dla zmotoryzowanych:

Port lotniczy jest położony na skrzyżowaniu głównych dróg Canberry: Parkes Way/Pialligo Avenue oraz Monaro Highway/Majura Road. Orientacyjny czas dojazdu z centrum Canberry to około 10 minut oraz również około 10 minut z centrum Queanbeyan. Jednakże ze względu na zurbanizowanie tego regionu i wzmożony ruch uliczny czas dojazdu może się zwiększyć.

Transport publiczny:

Autobus: Dojazd do portu lotniczego jest możliwy dzięki dwóm specjalnym liniom autobusowym pomiędzy lotniskiem a Canberrą oraz pobliskimi miastami. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie przewoźnika Deane's Buslines (http://www.deanesbuslines.com.au/) oraz współpracującą z nim linią Airliner (http://www.airliner.com.au/). W zależności od długości trasy opłata za przejazd nie przekracza 9 $ w jedną stronę i 16 $ za bilet w obie strony za dorosłą osobę. Autobusy odjeżdżają średnio co 30 minut.
Nie istnieje połączenie bezpośrednie pomiędzy miastem a terminalem portu lotniczego, które jest obsługiwane przez publiczna komunikację zwaną ACTION. Jednakże można dojechać w pobliże lotniska dwiema liniami autobusowymi numer 10 i 28 oraz liniami ekspresowymi numer: 737, 757, 786. W obydwu przypadkach należy wysiąść na przystanku Brindabella Business Park lub na Fairbairn Park na Richmond Avenue. Ze względu na dystans do terminalu odradza się jednak z korzystania z tego rodzaju połączenia w wypadku posiadania przez podróżnego dużych bagaży. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika (http://www.action.act.gov.au/default.html).

Autokar: Poza transportem publicznym jest możliwy dojazd na lotnisko i z lotniska do większości miast znajdujących się w stanie New South Wales poprzez firmy autokarowe: Grand Touring Coaches, Greyhound Australia oraz Transborder Alpine Express. Przedstawicielstwa tych przewoźników znajdują się na terenie poru lotniczego.

Taxi: Najszybszą forma transportu na i z lotniska jest wynajęcie taksówki. Port lotniczy w Canberze jest obsługiwany przez trzy firmy taksówkowe. Pierwszą z nich jest Canberra Elite - tel.: 13 22 27, kolejną jest CabExpress - tel.: 02 6260 601, a ostatnią Queanbeyan Taxi Co-op Ltd – tel.: 13 221. Możliwy jest również przewóz osób na wózkach inwalidzkich oraz zamawiane fotelików dla dzieci.
Przeciętna opłata za przejazd uzależniona jest od czasu i długości przejazdu i wacha się od około 24 dolarów za dojazd do centrum Canberry do nawet 110 dolarów za podróż do odleglejszych miast regionu.

Parkingi:

Przed lotniskiem znajdują się dwa parkingi oferujące postoje krótko- i długoterminowe. Opłaty na nich są takie same, różnią się natomiast tym, że jeden jest na otwartym powietrzu, a drugi jest zabudowany. Parkingi są monitorowane i zamykane po 30 minutach od ostatniego lotu w danym dniu i otwierane ponownie, codziennie o 4.30 rano.

Wynajem samochodów:

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Biura wypożyczalni samochodów znajdują się w centralnej części terminalu. Do dyspozycji pasażerów są firmy: Avis, Budget, Europcar, Hertz, Thrifty.
Na lotnisku można także wynająć limuzynę. Jednakże zaleca się wcześniejsze zamówienie i opłacenie usługi. Szczegółowe informacje związane z firmami oferującymi przejazdy limuzynami znajdują się na oficjalnej stronie lotniska.

Informacja lotniskowa:

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +61 2 6275 2222 oraz na oficjalnej stronie internetowej portu: www.canberraairport.com.au.